wiz 2

Pompy ciepła to ekologiczne i najbardziej efektywne rozwiązanie, jakie możemy wybrać do ogrzewania budynków i podgrzania ciepłej wody użytkowej. Pompy ciepła czerpią energię z natury i nie emitują zanieczyszczeń do atmosfery, a w dodatku ich koszty eksploatacyjne są bardzo niskie.
Istnieje wiele typów pomp ciepła, których cechami wyróżniającymi są źródła pozyskania energii: woda, grunt i powietrze.
Spróbujmy więc sprawdzić, jakie są możliwości, jeśli jest planowana instalacja zewnętrznej pompy ciepła powietrze-woda

Pompa ciepła powietrze/woda. Jak to działa?

pompa ciepła działanie2

Pompy ciepła powietrze/woda pozyskują energię z atmosfery, a więc z niewyczerpalnego i zawsze dostępnego źródła. Energia cieplna pobierana jest przez wymiennik z powietrza na zewnątrz i przekazywana do obiegu grzewczego. Proces odbierania i przekazywania energii cieplnej możliwy jest dzięki wymianie ciepła i zmianie stanów skupienia czynnika chłodniczego. Temperatura czynnika w gazie jest na tyle duża, że jest w stanie ogrzewać wodę w obiegu grzewczym. Dowiedź się więcej jak działa pompa ciepła. 

Pompa ciepła powietrzna, a gruntowa? 

Różnorodność dostępnych technologii sprawia, że czasem trudno wybrać system, który będzie odpowiadał naszym potrzebom. Pytania, które przychodzą nam do głowy podczas wyboru optymalnego źródła ogrzewania, sprowadzają się do tego, czym, różnią się pompy gruntowe od powietrznych? Dlatego poniżej opisujemy najważniejsze różnice tych dwóch najbardziej popularnych typów pomp ciepła.

Pompa ciepła gruntowa montuje się ją wewnątrz budynku jest trochę bardziej wymagająca w montażu niż pompa ciepła powietrzna. Wymaga stworzenia odwiertów pionowych bądź wykopów poziomych, to na pewno wiążę się z posiadaniem dość dużej działki i poniesieniem dodatkowych kosztów za odwierty czy prace koparkowe.

Pompa ciepła powietrze/woda jedyne czego potrzebują to wygospodarowanie miejsca w ogrodzie, na balkonie bądź ścianie zewnętrznej budynku na umieszczenie agregatu. Porównując koszty inwestycyjne, powietrzna pompa ciepła zdecydowanie jest najtańszym rozwiązaniem, jej cena z montażem potrafi być ponad dwukrotnie niższa od ceny gruntowej pompy ciepła. Sprawdź jakie korzyści ma pompa ciepła.

Pompa ciepła Split czy Monoblok?

Jeżeli wiemy już na czym polega działanie pompy ciepła oraz jaka jest różnica miedzy powietrzną, a gruntową? To zostało nam jeszcze kolejne zagadnienie. Pompa ciepła Split czy Monoblok ? Pompy ciepła powietrze/woda wyróżniają dwa modele urządzeń. Tak na prawdę to jedna i ta sama pompa, jednak różnica tkwi w budowie jednostek oraz montażu.

Pompy ciepła Split składają się z jednostki zewnetrznej i wewnętrznej połączonych ze sobą przewodami z czynnikiem chłodniczym. W jednostce zewnętrznej znajduje się wentylator, parownik – czyli wymiennik ciepła powietrze zewnętrze/freon oraz sprężarka. Jednostka wewnętrzna składa się natomiast ze skraplacza, czyli wymiennika ciepła freon/woda oraz pompy obiegowej, która tłoczy wodę grzewczą do instalacji odbiorczej. Miejsce montażu powietrznej pompy ciepła należy dobrać tak, aby pompa nie była narażona na silny wiatr,  jednocześnie nic nie ograniczało swobodnego przepływu powietrza. Ważne jest również aby straty przesyłu energii z jednostki zewnętrznej były jak najmniejsze, a hałas podczas pracy urządzenia nie zakłócał komfortu użytkowników. Montaż pompy ciepła split zgodnie z Dyrektywą Unijną [1] musi być realizowany przez wykonawcę, legitymującego się uprawnieniami F-gazowymi. 

pompa ciepła neoheat eko program czyste powietrze

 

Pompa ciepła Monoblok są łatwiejsze w montażu, ponieważ składają się tylko z jednej jednostki montowanej na zewnątrz i sterownika umieszczonego w dowolnym miejscu w budynku. Kompletny układ chłodniczy znajduje się we wnętrzu urządzenia, a więc instalacja wymaga tylko podłączenia centralnego ogrzewania. W takiej obudowie znajduje się wyłącznie moduł hydrauliczny zasilający instalację grzewczą. To rozwiązanie, ze względu na niewielkie rozmiary urządzeń, gwarantuje dużą oszczędność przestrzeni. Nośnikiem energii między instalacją a monoblokiem jest woda, takie połączenie musi zostać wykonane w osłonie termoizolacyjnej.Pompy ciepła monoblok to estetyczne, zaizolowane termicznie i akustycznie urządzenia, dzięki czemu są dużo cichsze od urządzeń split. Co za tym idzie, że są droższe w produkcji i droższe w zakupie dla inwestora – ale wygodniejsze w montażu i tańsze w eksploatacji. Z racji, że nie wykonuje się tutaj procedury napełniania pompy czynnikiem chłodniczym (jest on fabrycznie napełniony) –  można je montować bez posiadania certyfikatu f-gazowego.

Pompa ciepła Haier CO CWU

Dużą zaletą pomp ciepła monoblok jest brak problemów ze szczelnością układu i łatwiejszy montaż niewymagający uprawnień f-gaz. Natomiast w pompie ciepła Split nie trzeba z kolei martwić się o zamarznięcie wody w wymienniku, ponieważ instalacja hydrauliczna znajduje się wewnątrz budynku. Kompleksowa budowa pompy monoblok nie wymaga stworzenia specjalnego miejsca w domu dla zainstalowania jednostki wewnętrznej.

Pompa ciepła Korzyści

Pompa ciepła monoblock

 

 

 

Czy zdecydujemy się na pompę ciepła split czy monoblock, to i tak wiadomo, że będzie to bardzo dobry wybór zarówno w przypadku wymiany systemu ogrzewania w istniejącym budynku, jak i instalacji w nowopowstałym domu. Pompy ciepła współpracują z różnymi odbiornikami ciepła: grzejnikami, ogrzewaniem podłogowym, czy klimakonwektorami, co pozwala dostosować metodę dostarczania ciepła do preferencji użytkownika bądź w przypadku zmiany ogrzewania, nie wymusza wymiany odbiorników. Sprawdź jakie są rodzaje pomp ciepła, która będzie najlepsza do Twojego domu?

NEOHEAT POMPY

Nasze pompa ciepła wyróżniają się wysoką klasą efektywności energetycznej A++/A+ i spełniają wymogi programu Czyste Powietrze. Dofinansowanie maksymalne, jakie zapewnia rząd dla zakupu, wynosi 18 000 zł. Dodatkowo można otrzymać dotację na montaż i osprzęt. Dowiedź się więcej jak uzyskać dotację 

Budowa nowego domu, czy przebudowa instalacji z wykorzystaniem pompy ciepła jest bardzo opłacalna. Pompa ciepła Neoheat została nagrodzona Liderem Instalacji w kategorii: Odnawialne Źródła Energii. Organizatorzy docenili jej innowacyjność, energooszczędność i konstrukcję. Popularność marki Neoheat rośnie z roku na rok, a więcej o jej użytkowaniu można dowiedzieć się z filmu z realizacji:

skontaktuje się z nami