2021 01 04 09 01 42 Window

Projektowanie wymarzonego domu wymusza na nas konieczność skupienia się na wielu aspektach i szczegółach. Jednym z priorytetów będzie wybór ogrzewania, które ma nam zapewnić komfort rozumiany jako optymalna temperatura we wnętrzu oraz mało wymagającą obsługę. Na rynku ogrzewnictwa obecnie mamy duży wybór metod dostarczania ciepła do domu są to tradycyjne piece węglowe i te nowocześniejsze rozwiązania jak ekogroszek, kotły olejowe, pompy ciepła, czy gaz.

Od paru już lat jednym z głównych aspektów decydujących o zakupie sprzętu wyposażenia domu jest przyjazność dla środowiska oraz wysokość konsumpcji energii. Warto tu zwrócić uwagę na pompy ciepła i ogrzewania gazem. Jako alternatywa dla tradycyjnych systemów grzewczych posiadają wiele zalet.

Pompa ciepła, a gaz

Ograniczenia wynikające z powierzchni domu nie zawsze pozwalają na wygospodarowanie odpowiedniego miejsca na kotłownię. Wspólną zaletą obu systemów grzewczych, które wyróżniają się na tle innych pracują w czystości, nie produkują popiołu ani żadnych zanieczyszczeń przez co nie wymagają wygospodarowania od użytkownika specjalnego pomieszczenia. Oba te urządzenia pracują cicho, nie zakłócają spokoju domowników. Pompy ciepła i kotły gazowe są systemami bezobsługowymi co pozwala zaoszczędzić czas.

W przypadku tradycyjnego systemu ogrzewania kotłem węglowym, na jego obsługę (przenoszenie surowca, rozpalanie w piecu, dorzucanie surowca i czyszczenie) tracimy ok. 1h dziennie, w przypadku kotłów na pellet i ekogroszek będzie to mniej czasu, średnio ok. 1,5h tygodniowo, w zależności od rodzaju kotła i wielkości podajnika. Najlepiej w tym zestawieniu wypadną kotły olejowe, gazowe i pompy ciepła, które są praktycznie bezobsługowe, czas poświęcimy tylko na programowanie i zmiany temperatur. 

2020 12 28 14 06 20 Warunki Techniczne 2021 opis zalożen 1 Microsoft Word

Ogrzewanie.  Różnice kosztów inwestycyjnych?

W Polsce najbardziej popularny wciąż jest zakup pieca na surowce typu węgiel, drewno, miał węglowy czy pellet. Ceny takich nowych kotłów wahają się od 6 000 do 18 000 zł w zależności od jakości i wykorzystywanego do ogrzewania surowca, ale nie wolno nam zapomnieć, że są to kotły odpowiedzialne za emisję szkodliwych związków do naszej atmosfery i powstawanie smogu. Wiele osób decyduje się na instalacje gazową , w których do kosztów inwestycyjnych należy doliczyć przyłącze. Przyłącze gazowe w zależności od możliwości, długości połączenia, wraz z projektem, usługami geodezyjnymi mogą wynieść od 5 000 do nawet 9000 zł. Jeśli nie ma możliwości stworzenia przyłącza, to należy zakupić zbiornik ok. 8 000 zł, bądź wynająć go. Zatem koszt sumaryczny kotłowni gazowej wyniesie od 13 000 do 20 000 zł, wliczając do wcześniejszych kwot koszt zakupu kotła.

Pompa ciepła kojarzy się z dużą inwestycją, może wynika to z braku informacji o nich. O wiele droższa jest gruntowna pompa ciepła, gdzie konieczne jest wykonanie odwiertów. Tańszym rozwiązaniem jest pompa powietrzna. Koszt pompy ciepła powietrze/woda Neoheat, która nie wymaga odwiertów, dla nowego domu o powierzchni ok. 100 m2 wynosi 19 400 zł w przypadku pompy ciepła Eko 9kW i 28 300 zł pompy ciepła Standard 8kW. Przy wyborze pompy ciepła odchodzą nam również koszty stworzenia komina. Na każdy z powyższych systemów grzewczych, oprócz pieców na węgiel, drewno, czy miał, przysługuje dofinansowanie rządowe z Programu Czyste Powietrze.

Każda instalacja, aby była ekonomiczna i ekologiczna musi być dopasowana do potrzeb. Wydajna praca urządzeń to także świadomość inwestora, co posiada i jak to wykorzystać. Aby tak się jednak stało, wiele czynników musi ze sobą współgrać. Odpowiedni dobór pompy ciepła, ściśle związany z powierzchnią budynku, jego termoizolacją i rodzajem odbioru ciepła (ogrzewanie podłogowe/grzejniki/klimakonwektory). Sprawdź rodzaje pompy ciepła 

NEOHEAT POMPY

Pompa ciepła. Zalety

Pompy ciepła są najbezpieczniejszym sposobem ogrzewania obiektu, daje się łatwo zamontować prawie w każdym obiekcie, a co najważniejsze jest urządzeniem ekologicznym – energooszczędnym. Pompa ciepła marki Neoheat zapewnia kompletne ogrzewanie domu bądź może stanowić uzupełnienie układu grzewczego, dając wybór użytkownikowi w jaki sposób ciepło ma być dostarczane do pomieszczeń (ogrzewanie podłogowe, grzejniki, klimakonwektory).

Dodatkowo, istnieje możliwość włączenia w układ grzewczy domu kilku wymienników w różnych kombinacjach (np. ogrzewanie podłogowe i grzejniki albo grzejniki i klimakonwektory). Dodatkową funkcją jest podgrzewanie wody użytkowej, które odbywa się przy bardzo korzystnych warunkach roboczych oraz posiada specjalną funkcję eliminowania groźnych bakterii legionelli, podnosząc temperaturę wody do 60°C za pomocą grzałek elektrycznych. Pompa ciepła działa i potrzebuje energii elektrycznej, ale w odróżnieniu od ogrzewania samym prądem, jest o wiele bardziej efektywna. Na każdy 1 kW energii pobranej z sieci przypada ok 2-5 kW energii pobranej z otoczenia. To z jaką efektywnością pompa ciepła zamienia energię elektryczną na grzewczą określa współczynnik COP czyli stosunek energii elektrycznej do energii wytworzonej. Cały proces polega na podstawowych zasadach termodynamiki i właściwościach fizycznych gazów, których, gdy są sprężane, temperatura rośnie, a przy rozprężeniu spada. Dzięki wykorzystaniu zaworu 4-drogowego, pompa ciepła Neoheat może służyć jako urządzenie chłodzące w upalne dni, co oznacza, że jest alternatywą dla klimatyzatorów, których instalacja wymagałaby stworzenia dodatkowego układu.

Pompa ciepła. Korzyści

Wysoka klasa efektywności energetycznej pomp ciepła pozwala na skuteczne ogrzewanie domu i ciepłej wody użytkowej przy niskim zużyciu energii. Koszty użytkowania pomp ciepła są dużo niższe niż w przypadku kotłów olejowych, pelletu, czy ekogroszku. Jeśli zastosowane będzie ogrzewanie podłogowe koszty eksploatacyjne będą również korzystniejsze w stosunku do ogrzewania gazem. Dodatkowo w przypadku pomp ciepła, koszty można zmniejszyć, dzięki zastosowaniu, np. paneli fotowoltaicznych, na co pozwala budowa urządzeń. Dowiedź się wiecej, jakie korzyści ma pompa ciepła.

Budowa nowego domu, czy przebudowa instalacji z wykorzystaniem pompy ciepła jest bardzo opłacalna. Pompa ciepła Neoheat została nagrodzona Liderem Instalacji w kategorii: Odnawialne Źródła Energii. Organizatorzy docenili jej innowacyjność, energooszczędność i konstrukcję. Popularność marki Neoheat rośnie z roku na rok, a więcej o jej użytkowaniu można dowiedzieć się z filmu z realizacji:

skontaktuje się z nami