Czy rekuperacja jest zdrowa2

W natłoku ważnych decyzji do podjęcia w trakcie budowy domu wielu inwestorów nie docenia istoty problemu właściwej wentylacji w budynku. Wydawać by się mogło, że spośród tylu aspektów budowlanych do przemyślenia i podjęcia kluczowych decyzji jeszcze na etapie projektowania wymarzonego domu, aspekt wentylacji wydaje się mało istotny. Jednak nie ma nic bardziej mylnego. Niestety o tym jak bardzo brak właściwej wentylacji budynku odbija się na naszym zdrowiu dowiadujemy się dopiero w trakcie jego użytkowania. Warto zatem nieco bliżej przyjrzeć się rekuperacji.

Po co w domu wentylacja?

Zadaniem wentylacji jest doprowadzenie do domu świeżego powietrza i odprowadzenie z pomieszczeń powietrza zużytego. Dotychczas budownictwo opierało się na wykorzystaniu wentylacji grawitacyjnej, jednak jest ona ściśle uzależniona od warunków atmosferycznych (działa tylko w wybranych okresach),  i jest niewystarczająca. Prowadzi to do  nagromadzenia zanieczyszczeń w powietrzu, doprowadzając nieraz do przekroczenia bezpiecznych poziomów stężenia różnych substancji w naszym domu, w którym spędzamy blisko 80% czasu.  Dlatego tak ważny jest mikroklimat panujący w pomieszczeniach. Wpływa on bezpośrednio na nasze zdrowie i samopoczucie. Jednak pamiętajmy, że mikroklimat to nie tylko temperatura powietrza, lecz przede wszystkim czystość powietrza, jego  przepływ, a także wilgotność. Na wszystkie te czynniki wpływ może mieć rekuperacja powietrza.

Co to jest rekuperacja?

czy rekuperacja jest zdrowa5

Rekuperacja to wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła. Aby jej działanie było możliwe, instaluje się specjalne urządzenia, czyli tzw. rekuperatory. Umożliwiają one kontrolę ruchu powietrza, które dostaje się i wydostaje z pomieszczeń, a także odzysk ciepła z powietrza już nagrzanego.

Jak działa rekuperacja? Zasada działania rekuperatora jest dość prosta. Wyciąga on powietrze i to w obu kierunkach na raz. W rekuperatorze dochodzi do spotkania powietrza czystego i zimnego z powietrzem nagrzanym i zanieczyszczonym. Co jednak istotne, nie mieszają się one ze sobą. Ciepłe powietrze przechodzi przez rekuperator w wyniku czego pozostawia swoje ciepło. Zimne powietrze przejmuje to ciepło. W efekcie świeże powietrze rozprowadzane jest po pomieszczeniu, a zanieczyszczone usuwane na zewnątrz. Dowiedź się więcej na czym polega wentylacja mechaniczna.

Brak rekuperacji w domu- czym skutkuje?

Przy braku rekuperacji skazani jesteśmy na regularne wietrzenie pomieszczeń, jednak w okresie zimowym wiąże się to z natychmiastowym, mało przyjemnym wychłodzeniem pomieszczeń. Często też wietrzymy za mało i za krótko, przez co stężenie dwutlenku węgla w pomieszczeniach jest za wysokie. Konsekwencją tego są bóle głowy, ospałość, rozdrażnienie czy też ogólny brak energii. 

Sytuacja dodatkowo komplikuje się w momencie, gdy  ktoś z domowników ma alergię bądź cierpi na choroby płucne, takie jak astma. Alergicy szczególnie dotkliwie odczuwają „zużyte” powietrze w domu – objawia się to dolegliwościami układu oddechowego takimi jak: zatkany nos, chrypka, męczący suchy kaszel, a nawet chrapanie.

W dobie epidemii, kiedy zmuszeni zostaliśmy do pozostania w domu, który stał się miejscem naszej nauki i pracy zdalnej w domach bez rekuperacji, uwidoczniły się również problemy  z koncentracją. Na co dzień nie doceniamy jak bardzo świeże powietrze wpływa na nasze dobre samopoczucie, zapewniając wysoki poziom koncentracji, a nawet dobrego snu. Zła jakość powietrza w budynku wpływa bowiem również na to, że pomimo przespanej nocy wstajemy ospali, bez energii  do działania.  Jakość powietrza bez wątpienia wpływa  na szybką regenerację organizmu. 

System rekuperacji - co daje?

rekuperacja jest zdrowa2

Warto zatem mieć świadomość, jak wiele od nas zależy. Sami możemy sobie pomóc. W domu spędzamy bowiem aż 80% naszego czasu. Rekuperacja, czyli system wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła, pozwala na stałą wymianę powietrza, zawsze w odpowiedniej ilości  – nigdy nie za dużo, nigdy za mało.  Dzięki czemu stężenie CO2 w budynku utrzymywane jest na optymalnym dla człowieka poziomie. Dodatkowo systemy rekuperacji pozwalają utrzymać wilgotność powietrza w budynku  na właściwym poziomie. Pod tym względem na uwadzę zasługuje rekuperacja z klimatyzacją. Stwórz swój najlepszy system wentylacji mechanicznej 

Rekuperacja a wilgoć

Nadmierna wilgoć w pomieszczeniu, w którym przebywamy, może prowadzić do rozwoju pleśni. Grzyby i pleśń lubią wilgoć, wtedy rozwijają się intensywnie. Zazwyczaj pleśń pojawia się w zacienionych, zwilgoconych pomieszczeniach, najczęściej w łazience, kuchni, piwnicy – wychodzi ze ściany, podłogi, czy też sufitu.  Osoby, które są uczulone na zarodniki grzybów pleśniowych takich jak Alterlaria, Cladosporium czy Aspergillus, mogą reagować na pleśń katarem, kichaniem, łzawieniem albo mieć zatkany nos. 

Warto pamiętać, że nasze codzienne czynności wykonywane w domu również wpływają na poziom wilgoci w powietrzu – kąpiel, gotowanie, wywieszanie prania w domu. Te czynności znacznie podnoszą poziom wilgoci w powietrzu. 

Z kolei za niski poziom wilgoci w domu może przynieść dyskomfort jego mieszkańcom w postaci tzw. „suchego powietrza”. Rekuperacja powietrza pozwala utrzymać wilgotność powietrza w budynku na optymalnym poziomie, w granicy 50-60%. Rekuperacja w domu jednocześnie zapewnia filtrację powietrza nawiewanego do pomieszczeń. Dzięki dokładnym filtrom pozwala wyeliminować kurz, pyłki, zarodniki roślin i grzybów. 

Rekuperacja a smog

swieze powietrze

W ostatnich latach znacznemu pogorszeniu uległa jakość powietrza, którym oddychamy. Coraz częściej raporty smogowe alarmują nas o bardzo złych wskaźnikach powietrza w wybranych miejscach w Polsce.  Dostępne na rynku rekuperatory, dzięki zastosowaniu wysokiej jakości,  dokładnych filtrów, pozwalają zatrzymać na zewnątrz cząsteczki PM10, które są składnikiem smogu. Dzięki filtrom cząsteczki smogu zostaną zatrzymane i nie przedostaną się do wnętrza pomieszczeń.  

W wysokiej klasy urządzeniu marki Ostberg zastosowano niezwykle dokładne filtry klasy F7, które zatrzymują nie tylko kurz, pyłki czy zarodniki grzybów, lecz także cząsteczki PM10, które są składnikiem smogu!  

centrala ostberg heru t program czyste powietrze

Instalacja rekuperacji która ma ogromne znaczenie dla naszego zdrowia.  Dzięki wysokiej jakości wykonania, automatyzacji i zastosowania dodatkowych czujników zapewnia nam wysoką jakość powietrza w domu, co wpływa na nasze zdrowie i dobre samopoczucie.  

Poznaj centrale wentylacyjne Neovent z wymiennikiem krzyżowo-przeciwprądowym oraz Ostberg z wymiennikiem obrotowym. W wysokiej klasy urządzeniach zastosowano niezwykle dokładne filtry klasy F7, które zatrzymują nie tylko kurz, pyłki czy zarodniki grzybów, lecz także cząsteczki PM10, które są składnikiem smogu!

 

2020 12 29 11 48 17 Window

 

 

 

 skontaktuje się z nami