shutterstock 595187249

Często mówiąc o wentylacji mechanicznej podkreśla się jej energooszczędny charakter, jednak nie należy zapominać o tym, że rekuperacja to instalacja zapewniająca wiele korzyści przede wszystkim dla naszego  zdrowia i dobrego samopoczucia.

Zdrowie na pierwszym miejscu

Mówiąc o rekuperacji należy podkreślić jej ogromny wpływ na nasze zdrowie. Dzięki wentylacji mechanicznej do domu dostaje się świeże powietrze, które od razu zostaje przefiltrowane i oczyszczone. Dzięki zastosowaniu w centrali wentylacyjnej wysokiej klasy filtrów, powietrze nawiewane do wnętrza budynku zostaje oczyszczone z kurzu, pyłków, zarodników roślin, grzybów i innych substancji szkodliwych mających negatywny wpływ na nasze zdrowie. Im wyższa klasa zastosowanych filtrów, tym są one dokładniejsze i potrafią zatrzymać mniejsze cząsteczki, m.in. cząsteczki PM10, które są składnikiem smogu!

Dzięki dokładnym filtrom powietrze nawiewane do pomieszczeń jest wolne od alergenów, dlatego też rekuperacja jest szczególnie polecana alergikom i osobom cierpiącym na choroby płucne. Dowiedź się więcej czy rekuperacja jest zdrowa?

Właściwa wilgotność powietrza

Pamiętajmy również, że rekuperacja pozwala nam utrzymać właściwy poziom wilgotności powietrza w naszym domu. Dzięki czemu z jednej strony pozbywamy się zaparowanych okien i  pleśni, grzybów, które rozwijają się budynkach zawilgoconych. Z drugiej jednak strony rekuperacja eliminuje również problem suchego powietrza, które jest uciążliwe dla ludzi, szczególnie w okresie zimowym. Powietrze o właściwych parametrach wilgotności pozwala pozbyć się uciążliwych problemów m.in. ze śluzówką nosa czy spojówkami.

Dobre samopoczucie

dobre samopoczucie

Rekuperacja pozwala na wymianę zużytego powietrza, co ma wpływ również na nasze samopoczucie, poziom koncentracji, czy jakość snu. Dzięki rekuperacji stężenie CO2 jest utrzymywane na odpowiednim poziomie, co umożliwia nam komfortowe funkcjonowanie w domu. W dobie epidemii, gdy dom stał się dla nas zarówno szkołą, jak i pracą, czynnik ten zyskał dodatkowo na znaczeniu.

Codzienny komfort

Posiadając w domu system wentylacji mechanicznej nie musimy otwierać okien, w celu przewietrzenia budynku. Dzięki czemu w okresie letnim nie musimy mierzyć się z owadami w domu, natomiast w okresie zimowym nie musimy skazywać się na nieprzyjemne uczucie chłodu związane  z krótkotrwałym, intensywnym wietrzeniem domu.

Brak otwierania okien będzie dodatkowym atutem dla tych, którzy mieszkają w centrum miast, gdyż zredukowany zostanie poziom hałasu dobiegający z zewnątrz.

Niezawodne wsparcie w obowiązkach domowych

Dużym atutem w codziennych obowiązkach będzie fakt, że rekuperator stale wymieniając powietrze w domu (usuwając z wewnątrz powietrze zużyte, a nawiewając świeże powietrze) pozwala szybko pozbyć się niechcianych zapachów np. z kuchni. Od tej pory niestraszne nam będzie gotowanie potraw o charakterystycznych, uciążliwych zapachach.

Kolejną zaletą rekuperacji jest fakt, że pranie rozwieszone w domu, dzięki zapewnionej stałej cyrkulacji powietrza, szybko wyschnie.

Oszczędności, czyli domowe finanse pod kontrolą

oszczednosc

Gdy zaplanujemy montaż rekuperacji już na etapie projektowania domu możemy wyeliminować budowę elementów wentylacji grawitacyjnej (w tym kominów), które nie będą nam już potrzebne. Dodatkowo możemy dostosować zakup okien do budynku z rekuperacją. Co oznacza, że po prostu możemy zaoszczędzić na zakupie okien nieotwieranych, bez nawiewników szczelinowych i innych rozwiązań mających pozwolić na skuteczne wietrzenie budynku. Ze względu na wysoki poziom odzysku ciepła w wentylacji mechanicznej, można też zdecydować się na zakup mniejszych grzejników, o mniejszej wydajności.

Rekuperacja to oszczędności nie tylko podczas budowy, lecz przede wszystkim – w czasie użytkowania budynku. Rekuperacja, dzięki odzyskowi ciepła z powietrza wywiewanego i przekazaniu go do powietrza nawiewanego (na poziomie 85-95%), pozwala bowiem zmniejszyć wysokość rachunków za prąd nawet o 30%. Dzieje się tak z jednej prostej przyczyny – świeże powietrze, które dostarczane jest do budynku jest już ogrzane ciepłem z powietrza usuwanego – wystarczy dostarczyć mu niewiele energii, by dogrzać je do zadanej temperatury, tak by każdy z użytkowników domu miał zapewniony komfort cieplny. Innymi słowy rekuperacja likwiduje straty energetyczne powstałe w wyniku wentylacji budynku i de facto zamienia je w oszczędności. Wybierz odpowiednią centrale wentylacyjną do swojego domu.

Automatyzacja pracy urządzenia

Dzięki wysokiej klasy centralom wentylacyjnym możemy tak ustawić pracę rekuperatora, by była ona skorelowana z naszą obecnością w domu. Rekuperator na podstawie czujników dostosowuje parametry pracy by była ona zawsze wydajna na 100%, co stanowi niewątpliwy atut dla inwestorów ceniących wysoki komfort użytkowania. W momencie, gdy urządzamy w domu przyjęcia, zapraszamy gości, rekuperator pracuje intensywniej. Z kolei, gdy wyjeżdżamy na dwutygodniowe wakacje, rekuperator automatycznie spowolni swoją pracę.  Dzięki czemu użytkownicy nie muszą co chwilę weryfikować ustawień rekuperatora, zmieniać parametrów jego pracy. Jednym obowiązkiem użytkowników domu z rekuperacją jest systematyczna wymiana filtrów i o tym trzeba pamiętać. Filtry są elementem systemu, który podlega zużyciu. W zależności od miejsca zamieszkania, okolicy, filtry należy wymieniać średnio co 3-6 miesięcy. Jednak nie musimy zaprzątać sobie głowy, czy już należy wymienić filtry.  Ponownie dzięki automatyzacji pracy urządzenia – sterownik sam nas poinformuje o konieczności wymiany filtrów.  Koszt wymiany filtrów to około 150-200 zł.

Nowa instalacja, wyższe koszty inwestycyjne

Jak już wspomnieliśmy, montując rekuperację w nowobudowanych domach możemy zaoszczędzić na wybranych elementach konstrukcyjnych. Nieco inaczej wygląda sytuacja w budynkach już istniejących. Czy można w nich zamontować rekuperację. Prawdopodobnie tak – jednak będzie się to wiązało z remontem, uwzględniającym wykucie otworów w ścianach, znalezienia miejsca na poprowadzenie całej  instalacji.  Najważniejsze jest to by zawsze przy montażu rekuperacji znaleźć doświadczonego projektanta instalacji wentylacyjnej, który właściwie zaprojektuje instalację i zapewni montaż właściwie dobranego rekuperatora.

Ekologia

ekologia

Rekuperacja to ekologiczne rozwiązanie, które gwarantuje odzysk ciepła, przez co zużywa mniej energii. Domy wyposażone w system wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła stają się domami energooszczędnymi, o mniejszym zapotrzebowaniu na energię elektryczną.  Na co dzień podejmując świadome ekologiczne decyzje wpływamy na jakość powietrza, którym oddychamy my i kolejne pokolenia. Nie bez znaczenia pozostaje fakt, że Unia Europejska wspiera działania proekologiczne, dzięki czemu montując rekuperację, możemy liczyć na uzyskanie dofinansowania, a także możemy skorzystać ze specjalnych ulg podatkowych.

Czy rekuperacja ma jakieś wady ? 

Nie istnieją instalacje, które nie mają wad. System wentylacji z rekuperacją ma ich jednak stosunkowo niewiele. Występują na różnych etapach inwestycji, ale wielu z nich można uniknąć. Dużym ryzykiem jest wybór firmy instalacyjnej. Dlatego priorytetem jest wybranie doświadczonego i rzetelnego projektanta oraz wykonawcy robót.

1. Wyższe koszty inwestycyjne w stosunku do wentylacji grawitacyjnej. Należy zainwestować w rekuperator, pozostałe elementy instalacji oraz izolacje. Koszty są wyższe także w porównaniu do wentylacji mechanicznej bez odzysku ciepła (koszt centrali wentylacyjnej). W obu przypadkach dochodzi do tego koszt wykucia otworów w ścianach i stropach oraz położenia i podłączenia układu. Plusem jest to, że w domach z rekuperacją nie trzeba montować nawiewników okiennych, a część okien zrobić nieotwieranych, co znacznie obniży ich koszt.

2. Stałe koszty eksploatacyjne pojawią się w postaci wydatków na prąd, kosztu zakupu filtrów i ich wymiany. Niemniej w wysokowydajnych rekuperatorach koszt zużycia energii elektrycznej może wynieść tylko 15 zł miesięcznie, biorąc pod uwagę dom przeciętnej wielkości. Wymiana filtrów zwykle odbywa się raz na pół roku, a koszt ich zakupu waha się w granicach 150 – 250 zł.

3. Zdarzają się błędy projektowe i wykonawcze – mimo dobrych chęci. Niepoprawny dobór rekuperatora, źle lub w ogóle nie wykonana izolacja spowoduje niski odzysk ciepła. Błędy eksploatacyjne w postaci braku wymiany filtrów mogą doprowadzić do awarii urządzenia. Koszty ich naprawy lub wymiany mogą być bardzo wysokie.

4. Dobór. W domach, które zostały już zbudowane lub są zabytkowe, ingerencja w postaci montażu instalacji wentylacji może być trudna. Korzystając jednak z pomocy projektanta, można dostosować rodzaj systemu i spróbować go ukryć lub dobrać takie elementy, które nie będą raziły estetyką wykonania. Alternatywą jest też wspomniany wcześniej układ wentylacji rozproszonej. Dowiedź się jak stworzyć najlepszy system wentylacji mechanicznej do domu.

Poznaj centrale wentylacyjne Neovent z wymiennikiem krzyżowo-przeciwprądowym oraz Ostberg z wymiennikiem obrotowym2020 12 29 11 48 17 Window.

 

 skontaktuje się z nami