Pompy ciepła

Jedną z najważniejszych rzeczy, którą trzeba zaprojektować podczas budowania domu, jest wybór systemu ogrzewania. To on rzutuje potem na komfort mieszkaniowy. Jaki spisze się najlepiej? Bardzo przyszłościowym systemem, zyskującym ostatnio na popularności, dzięki swoim licznym zaletom, jest pompa ciepła powietrze-woda. Urządzenie doceniane jest przede wszystkim za łatwość jego obsługi, a także tanią eksploatację i całkowicie przyjazne względem środowiska naturalnego funkcjonowanie.

Jak działa pompa ciepła w domu?

Sposób funkcjonowania pompy ciepła może wydawać się z pozoru abstrakcyjny. Jest tak, ponieważ urządzenie tego typu pobiera energię, którą wykorzystuje do ogrzewania domu bezpośrednio ze środowiska naturalnego, najczęściej z powietrza. Jak do tego dochodzi? Ciepło z zewnątrz jest transportowane do wnętrza budynku na skutek działania odpowiednich procesów termodynamicznych. A z kolei zimne powietrze wypychane jest na zewnątrz. Aby do tego doszło, potrzebne jest jedynie energia elektryczna do obsłużenia pompy ciepła. Ile prądu jest wymagane? Niewiele, konkretne liczby zależne są od wybranego modelu urządzenia.

Jak dobrać pompę ciepła?

Kluczowe w doborze odpowiedniej pompy ciepła jest sprawdzenie, jak dużym obszarem dysponujemy. Istotna jest powierzchnia całej działki, a nie zabudowań. Jednak drugi parametr też jest ważny, będzie on niezbędny do ustalenia, jaka moc pompy ciepła jest potrzebna do skutecznego ogrzania domu. Jeśli znamy zapotrzebowanie energetyczne budynku – sprawa jest prosta. Nieco więcej wysiłku wymaga dobór, jeżeli nie dysponuje się taką informacją. Wtedy konieczne jest ocenienie poziomu izolacji oraz ocieplenia domu.

Czytaj więcej